Sama, swoją podróż z kawą, zaczynałam jako dziecko, które prosiło rodziców o mleczne iced coffee z gałką lodów i kropelką kawy. Wraz z wiekiem oczywiście pozwoliłam sobie na wyższe stężenia kofeiny, co nie zmienia faktu, że czasami w duszy gra mi mleko. I mimo obecnego upodobania do przelewów i espresso, to nadal z wielką przyjemnością wypiję filiżankę cappuccino czy latte. Ale czy mleko pasuje do każdej kawy? A właściwie czy każda kawa pasuje do mleka? Szukając odpowiedzi, omówmy tutaj najlepsze połączenia!
do tanga trzeba dwojga
Nie od dziś wiadomo, że duety, które są dobrze dobrane, działają lepiej. Kiedy w mleku możemy odszukać jego naturalną słodycz, lepiej jej nie tłumić kawą o wyższej kwasowości. Dlatego przed zakupem ziarna należy sprawdzić profil palenia i najlepiej wybrać wypał pod espresso, a nie pod filtr. Dzięki dłuższej karmelizacji ziarna w piecu, uzyskamy kawę, która będzie idealnym dopełnieniem mleka. Szukajmy zatem kaw, których profil smakowy będzie zbliżony do orzechów, miodów czy czekolad. Jeśli jesteś fanem/ką czegoś delikatniejszego, pewnie przypadnie ci do gustu Galo. Jeśli jednak wolisz wyraziste kawy, idealna będzie Veneto.
nie bój się blendów
Palarnie tworzą blendy, czyli połączenia różnych ziaren, aby urozmaicić smak naparu i wydobyć z kawy to, co najlepsze. Proper, na przykład, oferuje Czarną Panterę, która jest połączeniem Brazylii, Kostaryki, które kontrastują ze smakami robusty. Ten duet daje delikatne nuty orzechów z twistem zaskakującej słodyczy i lekkiej owocowości.
mleko mleku nierówne
Wraz z popularyzacją diety roślinnej, ciężko mówić o mleku, jako jednym smaku. Wybijającym smakiem charakteryzuje się mleko kokosowe, sojowe czy migdałowe, więc jeśli nie chcesz, aby te smaki zdominowały, warto wybrać wyraziste i intensywne kawy. Z napojów roślinnych polecamy owsiane czy ryżowe, które rzadko się rozwarstwiają i przyjemnie dopełniają smak kawy, nie dominując jej. Fani mlecznej pianki powinni szukać kartonów oznaczonych napisem BARISTA. A co z mlekiem krowim? Co ciekawe, to bez laktozy, jest naturalnie słodsze od tradycyjnego. Wynika to z tego, że już rozłożone cząsteczki glukozy i galaktozy są słodsze niż sama laktoza.
dziś cappuccino czy latte?
OK! Mamy już wybrane ziarno i mleko, ale nadal nie zapadła decyzja, która kawa powinna znaleźć się w naszym ulubionym kubku. Szybko wyjaśniam różnice.
Espresso macchiato - najbardziej kawowa kawa mleczna. Około 20 gramów espresso z dosłownie kropelką spienionego mleka.
Cortado - nadal mało spopularyzowana wersja kawy, w której występuje zbliżona proporcja espresso do mleka. Najczęściej będzie to około 40 g espresso, zalane 60-100 ml spienionego mleka lub mleka skondensowanego.
Flat white - obecny hit kawiarniany, podawany w proporcji 40 gramów podwójnego espresso do 160 mililitrów spienionego mleka.
Latte - podwójne espresso (około 40 g) i 260 ml spienionego mleka.
Latte macchiato - od zwykłego latte różni się odrobinę mocniejszym napowietrzeniem mleka i rozwarstwieniem kawy. Ten napój można kojarzyć z wysokich szklanek i dużej warstwy pianki.
Cappuccino - najdelikatniejsza kawa z mlekiem, w której pojawia się jedno espresso (około 20 g) i spienione mleko, wypełnione po brzegi filiżanki.
Włoch może i spojrzy krzywo na osobę pijącą cappuccino wieczorem, ale my na pewno nie. Kawy mleczne to idealny napój do śniadania czy popołudniowa wersja deseru. A szczególnie - nasza forma przyjemności.